Stomanıza uygun bir ostomi ürünü seçerken aşağıdaki kurallara dikkat edilmelidir.

1.Stomanın Durumu:

a.Çapı: Stoma çapı bir stoma ölçer ile ölçülmelidir. Genelde stomaya değmeden girebilen en küçük çaptaki ürünü tercih etmeliyiz.

b.Stomanınz Yuvarlak mı   ?

Eğer yuvarlak ise hazır kesilmiş ürünleri tercih edebiliriz.

Ama stoma oval yada daha başka bir şekilde ise stomaya torba takıldığında etrafındaki açıklıklar dan sızan fecez cilde zarar verebilir. Bu durumda kesilmemiş ürünleri tercih etmeliyiz. Ürünleri daha önceden kesip hazırlarsanız. Torba değiştirme işlemi sırasında olabilecek gereksiz hataları engellersiniz

HO1420x

Kesilebilir Adaptörler

HO1430x (1)

Kesilmiş Adaptörler

c.Stomanın yeri ve Derinliği:

Eğer Stoma cilt yuzeyinden 1-1,5 cm yukarıda ise ve düzgün bir cilt yapısı varsa düz adaptörleri tercih edebiliriz. Ancak stoma cilt yüzeyinde , daha içeride yada vücud katlanma bölgesinde ise konveks ürünleri tercih etmek daha güvenlidir.
d.Ostomi Şekli:

Eğer hasta kolostomili ise düz ürün kullanılabilir. Ancak Ürostomi ve ileostomide konveks ürün kullanmak daha güvenli olacaktır.

konveks
HO1450x

Konveks Adaptörler

2.Hastanın Durumu

a.Sosyal Yaşantısı:

Eğer hastamız çalışan ise sosyal konumu gereği torba boşaltma gibi işlemleri gerçekleştiremiyor ise kapalı torbalarımızı kullanabilir. Bu sayede sadece 1 dakikada adaptöründen torbayı çıkartıp yenisini takması yeterli olur. Eğer ürünün kabarıklığından rahatsızlık duyoyorsanız , kıyafet altından belli olmayacak ince ürün isterse tek parçalı kapalı torbaları kullanabilir..

indir (3)

Moderma Tek Parça Boşaltmalı Torba

thumb_1837x_886

Comform 2 Serisi Kapalı Torba İki Parça

b.Hastanın kendine yetmesi:

Eğer hasta kendine yetmiyorsa stoma bakımında sürekli yardım gerekiyorsa ikili sistem adaptörlü ürünleri tercih etmeli bu sayede sadece adaptör değişimi sırasında hastanın yardıma ihtiyacı olacak hasta kendi kendine adaptöre torbayı takabilecektir.

c.Stoma bakımı için ayırabileceği süre:

Eğer hasta stoma bakımı için her gün 15-30 dakika süre ayıramıyorsa ikili sistemi tercih etmeli .Böylece hergün stoma bakımı yapmasına gerek kalmaz günlük sadece torbasını değiştirir İki yada üç gunde birde stoma bakımı yaparak adaptörunu değiştirir.

ince

İki Parça Ostomi Sistemi

indir (1)

Tek Parça Ostomi torbası