Kolostomi Torbası Değiştirme
Bu bölümde ostomi (Kolostomi, ileostomi ve Ürostomi) ürünlerinin vucuda yapıştılması açıklanmıştır. Açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır.Daha detaylı bilgi için Doktorunuza yada en yakın Hekimsan Destek noktasına başvurun.

1.Malzemlerin Hazırlanması
Imageİşlemde kullanacağının Kolostomi torbası , makas ,pasta ,temizleme cleanserlerı vb. ürünleri hazırlayınız. Eski torbanın atılacağı koyu renkli çöp poşetini unutmayınız.


2.Cildin Temizlenmesi
ImageEski Torbayı dikatilice çıkarıp , cildi tahriş etmeden fecez ve yapışkan atıklarından temizleyiniz. Cildi kurulayınız.Bu işlem sırasında HOLLISTER 7210 Skin Cleanseri kullanabilirsiniz.Detaylı bilgi için Ostomi Ürünleri/Aksesuarlar bölümüne bakınız

3.Stomanın Ölçülmesi
ImageStomayı stoma ölçer ile ölçerek uygun çapı belirleyiniz.Konuyla ilgili detaylı bilgi ostomi ürünü seçimi bölümünde bulunmaktadır.4.Adaptörün hazırlanması
ImageEğer seçtiğiniz ürün hazır kesilmiş değil ise adaptörünüzü uygun ölçüde kesiniz.5.Adaptörün Pastalanması
Imageİhtiyac varsa stoma etrafını yada adaptörün iç bölümünü pastalayınız.Pastayı cilde sıvamayın sadece diş macunu kalınlığında uygulayın.
Pasta adaptor ve stoma arasında açıkta kalan cildin fecez ve idrardan korumak için kullanılmaktadır.

6.Adaptörün Yapıştırılması
ImageAdaptörü kuru cilde yapıştırın Yapıştırma sırasında adaptör yapışkanına değmemeye çalışın.Adaptör ısındıkça daha iyi tutacağından bir süre hafifce destek olarak kuvvetli yapışmayı sağlayın.


7.Torbanın Takılması
ImageTorbayı Adaptörün körük kısmından destek alarak vücüda yapıştırın.Yapıştırma sırasında körük kısmını kullanmazsanız vucuda bası yaparak insizyonu(Ameliyat yeri) yaralayabilirsiniz.


8.Klemp/Musluğun Kapatılması
ImageImageKolostomi torbalarından çıkan klempi kapatınız.Ürostomi Torbalalarının musluğunun kapalı olmasına dikkat ediniz.


Özel Durumlar

Kemer

ImageHollister torbalarındaki kemer halkalarına takılabilen kemer yapışkana düşen baskıyı azaltarak rahat ve güvenli bir ortam sağlar.


Medical Adhesive

ImageTerlemesi fazla olan ,yazın sıcak bölgelerde yaşayan yada uygunsuz stomalarda yapışma süresini arttırmak için kullanılır.Detaylı bilgiyi ürünler bölümünde bulabilirsiniz.

Premium Pudra

ImageStoma etrafı maserasyonlu ,sulanıyor ise torba yapışmaz bu durumda pudra kullnılmalıdır.Detaylı bilgiyi ürünler bölümünde bulabilirsiniz.
Tüm haklari Hekimsan Medikal 'e aittir.