Bu bölümde ostomi (Kolostomi, ileostomi ve Ürostomi) ürünlerinin vücuda yapıştırılması açıklanmıştır. Açıklamalar bilgilendirme amaçlıdır. Daha detaylı bilgi için Doktorunuza yada en yakın Hekimsan Eğitim Merkezine başvurun.
1.Malzemlerin Hazırlanması
İşlemde kullanacağının Kolostomi torbası , makas ,pasta ,temizleme cleanserlerı vb. ürünleri hazırlayınız. Eski torbanın atılacağı koyu renkli çöp poşetini unutmayınız.
uo
2.Cildin Temizlenmesi
Eski Torbayı dikatilice çıkarıp , cildi tahriş etmeden fecez ve yapışkan atıklarından temizleyiniz. Cildi kurulayınız.Bu işlem sırasında HOLLISTER 7210 Skin Cleanseri kullanabilirsiniz.Detaylı bilgi için Ostomi Ürünleri/Aksesuarlar bölümüne bakınız
01
3.Stomanın Ölçülmesi
Stomayı stoma ölçer ile ölçerek uygun çapı belirleyiniz.Konuyla ilgili detaylı bilgi ostomi ürünü seçimi bölümünde bulunmaktadır.
02
4.Adaptörün hazırlanması
Eğer seçtiğiniz ürün hazır kesilmiş değil ise adaptörünüzü uygun ölçüde kesiniz.
03

04

5.Adaptörün Pastalanması
İhtiyac varsa stoma etrafını yada adaptörün iç bölümünü pastalayınız.Pastayı cilde sıvamayın sadece diş macunu kalınlığında uygulayın.
Pasta adaptor ve stoma arasında açıkta kalan cildin fecez ve idrardan korumak için kullanılmaktadır.
images (13)
6.Adaptörün Yapıştırılması
Adaptörü kuru cilde yapıştırın Yapıştırma sırasında adaptör yapışkanına değmemeye çalışın.Adaptör ısındıkça daha iyi tutacağından bir süre hafifce destek olarak kuvvetli yapışmayı sağlayın.
06

07

08

7.Torbanın Takılması
Torbayı Adaptörün körük kısmından destek alarak vücüda yapıştırın.Yapıştırma sırasında körük kısmını kullanmazsanız vucuda bası yaparak insizyonu(Ameliyat yeri) yaralayabilirsiniz
c2_floating2
8.Klemp/Musluğun Kapatılması
Kolostomi torbalarından çıkan klempi kapatınız.Ürostomi Torbalalarının musluğunun kapalı olmasına dikkat ediniz.
09
Özel Durumlar

Kemer

Hollister torbalarındaki kemer halkalarına takılabilen kemer yapışkana düşen baskıyı azaltarak rahat ve güvenli bir ortam sağlar.

images
Medical Adhesive

Terlemesi fazla olan ,yazın sıcak bölgelerde yaşayan yada uygunsuz stomalarda yapışma süresini arttırmak için kullanılır. Detaylı bilgiyi Ostomi aksesuarları linkinde bulabilirsiniz

Ostomi Aksesuarları

ost_7730_adapt_medical_adhesive_spray_bottle_0011
Adapt Pudra

Stoma etrafı maserasyonlu ,sulanıyor ise torba yapışmaz bu durumda pudra kullanılmalıdır.

thumb_7906_121