Ostomi Hastalarına yaz ayları için önerilerimiz

Hazırlayan:Hale Kırankaya-Hemşire

Yaz mevsiminde sıcaklıkların artmasıyla stomalı bireyin bazı sıkıntıları ortaya çıkabilir.Bu bölümde görülebilecek sıkıntıları ve çözümlerine ilişkin önerilerimizi sunuyoruz… Bu problemleri sıralayacak olursak:

1-TERLEME :

Artan sıcaklığa bağlı olarak insan vücudunda terleme doğal ve fizyolojik bir olaydır. Bu olayın engellenmesi mümkün değildir. Stomaya sahip olan bireylerin terleme sonucu torbalarının yapışkan kısımlarında normal sürelerinden daha erken ciltten ayrılma problemleri yaşanabilir. Bu birey için kesinlikle arzulanmayan ve çözümlenmesi gereken bir problemdir.

Hollister torbalarının bariyer (cilde yapışan) kısımları nemi emebilen hidrokolloid maddeden yapılır. Bu yüzden cildin torba altında kalan kısmının nem dengesi sağlıklı kalır. Ancak aşırı terleme durumunda bariyerin nemi emme kapasitesi dolacağından vücuttan erken ayrılabilir. Bu gibi durumlarda birey aşırı efordan sakınıp terlemeyi azaltmaya çalışmalıdır.Ayrıca yaz aylarında yapışkanın kuvvetlendirilmesi amaçlı tıbbi yapıştırıcı MEDİKAL ADHESİVE SPREY bariyere sıkılarak bariyerin vücutta daha uzun kalması sağlanır. Aynı zamanda torbaya uygun olarak dizayn edilmiş TORBA KEMERİ kullanılarak güçlü yapışma desteklenir.

images (6)
KOKU
2- KOKU :

Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla torbaya gelen içeriğin normalden daha fazla koku vermesi muhtemeldir. Bu durum hastanın kendini sosyal yaşamından soyutlamasına sebep olabilecek önemli bir konudur. Koku probleminin çözümünde bireye düşen görev, koku veren yiyecekleri yaz aylarında daha az tüketmeye özen göstermesidir.Bu dönemde özellikle değişebilir filtreli torbaları kullanması ve filtresini sık değiştirmesi önerilir.

3- BANYO VE DENİZE GİRME:

Tüm bireyler gibi stoması olan bireylerde yazın sık duş alma ihtiyacı hissederler. kullandıkları bariyer su ile temas ettiğinde ıslanır ve yapışkanlığı azalabilir. bu durumlarda önerimiz banyodan sonra ya da denizden çıktıktan sonra bariyerin değiştirilmesidir. fakat sınırlı sayıda alınabilen bariyerler bu durumda yetersiz gelebilir. bu yüzden özellikle banyo sonrası bariyer kuru bir havlu ile iyice kurulanmalı açılmamış ise kullanılmaya devam edilmelidir.

banyo
ost_7730_adapt_medical_adhesive_spray_bottle_0011
Hollister Medical Adhesive (7730)

-Silikon bazlı cilt yapıştırıcısı Ostomi torbaları , yara kolektörleri , ınkontinans , Kulak , meme vs., Burun protezlerinin yapıştırılmasında kullanılır.
-Direkt olarak sağlıklı cilde , mukozaya iyileşmemiş yaralara veya sızıntılı yaralara uygulanmamalıdır.
-Adhesive yapıştırılacak malzeme ye sıkılarak beş dakika beklemelidir.

Kemer (7100)

Hastanın güvenliğini arttırmak amacıyla kullanılan bir üründür. Ostomi torbalarının çoğunda kemer takılmasını sağlayan çıkıntılar mevcuttur. Özellikle yolculuklarda kemer, torbanın aşağı doğru sarkmasına engel olduğu için hasta kendini daha güvende hisseder..

images