SSS-Sıkça Sorulan Sorular

SGK kolostomiSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) her yıl yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) belirttiği şekilde alınan malzemelerin bedellerini hak sahibine öder. Ödenecek miktar SUT’te yazılı fiyatları geçemez.

Ödeme yapılırken uygun şekilde hazırlanmış Reçete, Rapor olmalı.Malzeme alınan şirketin bayilik ve ürün kayıt belgelerinin Ulusal Bilgi bankasında işlenmiş olması gerekir.

Ödeme evrakları hazırlandıktan sonra SGK il müdürlüklerine teslim edilir.

Ödeme ile ilgili her türlü sorularınız için Hekimsan Medikal Eğitim Merkezlerini ve Bayilerini çekinmeden arayabilirsiniz

Bayilerimiz

SGK geri Ödeme Genelgesi

ilacDoktor önerisi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Bazı ilaçlar stoma fonksiyonlarını etkiliyebilir. Örneğin ağrı kesiciler ve alerji ilaçları kabızlığa, antibiyotikler isale ve yeşil gri renkli dışkıya, demir hapları dışkının siyah renkte olmasına neden olur.

 

 

 

kanStomanız ağız içi gibi mukozal bir yapıya sahip olduğundan temizleme sırasında sert bir harekette ya da çarpmada kanayabilir. Bu normal bir durumdur. Kanama kısa sürede duracaktır. Rengi kırmızımsı, pembemsi renkte ve nemlidir. Renginde siyahlaşma ya da soluklaşma gözlemlediğinizde doktorunuza başvurmanız önerilir. Stomanın şekli ve büyüklüğü kişiden kişiye değişir. Operasyondan sonraki dönemde stomanız ödemli(şiş) olabilir, 1-2 ay içinde ödemi inip normal ölçüsüne ulaşacaktır. Ama kendi kendine kapanması söz konusu değildir. Stoma cerrahi operasyonla açıldığı gibi, eğer uygunsa yine cerrahi yolla kapatılır. Torbanızı açtığınızda stomanızın içeri doğru kaçtığını ya da hiç görünmediğini fark ederseniz en kısa sürede doktorunuza başvurmanız önerilir.

 

hamileStomalı kadınlar isterlerse hamile kalabilirler. Ancak hamilelik esnasında büyüyen karın nedeniyle stomanın genişliği artabilir ve stoma yerini görmek zorlaşabilir. Böyle bir durumda stoma bakımı yaparken eşinizden yardım alabilir yada bir ayna yardımıyla bakım yapabilirsiniz.

Doğum yapan bir hastamızın yazdığı bilgileri ilginç bulacaksınız.

 
Sevda Sezgin’in Öyküsü

 

 

sporAmeliyatta 1,5 – 2 ay sonra spor yapabilirsiniz. Düzenli olarak hafif sporlar veya yürüyüş yapabilirsiniz. Halter, boks, güreş gibi ağır sporlardan uzak durmalısınız.
 

 

 

 

cinselStomanız normal cinsel yaşantınızı sürdürmeye engel değildir. Cinsel ilişki öncesinde torbanızı boşaltınız veya değiştiriniz. İsterseniz stoma cap’ li tercih edebilirsiniz. Duş alıp parfüm kullanabilirsiniz. Rahat ettiğiniz uygun pozisyonları tercih edebilirsiniz.

Cinsel ilişki isteğinde azalma ve cinsel ilişki sırasında ağrı hissedebilirsiniz. APR (Abdominoperineal Rezeksiyon) yapılan ameliyatlarda kalıcı cinsel güçsüzlük (empotans) yaşayabilirsiniz. Cinsel ilişki ile yaşayacağınız sorunlarda doktorunuza başvurabilirsiniz.
 

 

seyehatSeyahat konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Seyahat ederken yanınıza muhakkak yedek ostomi ürünlerinizi alınız. Seyahata çıkmadan önce torbanızı boşaltınız veya değiştiriniz. Uçakla seyahat eden yolcularda basınçtan dolayı gaz çıkışı fazla olabilir endişelenmeyin.

 

namazStomalı kişiler dinen mazeretli sayıldıkları için namaz kılarken stomalrından gelen dışkı ve gaz namaz kılmalarında sakınca yaratmamaktadır. Stomadan gelen gayta kontrol edilmediği için namaza başlamadan önce torba eğer doluysa boşaltılmalıdır. Stomalı kişiler her namaz öncesi abdest almalıdır.

Stomalı hastaların oruç tutması bazı sıkıntılara neden olabilir. Kolostomili hastalarda uzun süre aç kalınması nedeniyle kolondaki sıvı azlığına bağlı olarak kabızlık ve bulantı, ileostomili hastalarda fazla sıvı kaybetmeye ve uzun süre susuz kalmaya bağlı dehidrasyona neden olabilir. Oruç tutmadan önce mutlaka doktornuzla görüşmeli ve izni olmaksızın oruç tutmamalısınız.

 

Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Yazısı ektedir

diyanet

denizTorbanızla denize girebilirsiniz. Torbayla denize girerken torbanızın boşaltılması veya değiştirilmesi gerekir. Ayrıca mayo seçiminde bayanlar bikini yerine tek parça mayoları, erkekler şort tipi mayoları seçebilirler.Torba yerine stoma cap gibi özel ürünleri de tercih edebilirsiniz.

 

 

 

Gaz çıkışındaki sesi engellemek için gaz oluşumunu arttıran durumlardan kaçınmanız gerekir. Yemek yerken gıdaların iyi çiğnenmesi, uzun süre aç kalınması, yemek yerken hava yutulmasına neden olan hızlı ve ağzı açık yemek yeme, yemek yerken konuşma, gaz oluşumunu arttıran gıdaların fazlaca tüketilmesi (baklagiller, balık, yumurta) gibi durumlardan uzak durulması, düzensiz ve sık gaz çıkarmanızı engelleyecektir.

af300Hollister Kolostomi Torbaları gelişmiş AF 300 filtre sistemine sahiptir. Patentli GORE (TM) membran filtre bölümünden sıvı geçmesine izin vermezken aktif karbon filtreden geçirilerek kokusuz havanın dışarı çıkmasını sağlar. Güvene kullanabilirsiniz.Kullandığınız kolostomi torbaları koku geçirmezler.

 

 

dusBanyonuzu torbanız üzerinizde takılı iken ya da torbayı çıkartıp yapabilirsiniz. Torbanızla banyo yapacaksanız yeni geliştirilen hollister torbalarında filtre su geçirmediğinden herhangi bir ek işlem yapmanıza gerek yoktur.(filtre üstü kapatma ya da banyo filtresi vs.) Banyo sonrası gerekli ise adaptör torbanızı birlikte değiştirebilir, ya da adaptörünüzü kurulayıp sadece torbanızı değiştirebilirsiniz. Eğer torbasız banyo yapacaksanız stomanızın üzerine kese ya da lif yapmaktan kaçınınız, bu işlemler stomanızda kanamaya sebep olabilir. Stomanız cildinizden daha hassas olduğundan banyo suyunuz ılık olmalıdır. Stomanızı ve çevresini tüm vücudunuzla birlikte ılık suyla yıkayabilirsiniz. Banyo sonrası stoma bakımı yapılıp, cilt kurulanmalı, yeni adaptör torba takılmalıdır.